Mavi Marmara Gücü Adına

Posted in Kolaj.

One Response to “Mavi Marmara Gücü Adına”

 1. Ali Ercan Kılıç Says:

  mavi marmara’nın kriteri;

  yahudi işgal güçlerinin filistin topraklarını işgali ve 1948 yılı israil devleti’nin kurulmasıyla beraber israil güçleri hem “iki adım ileri bir adım geri” taktikleriyle filistin topraklarını yeni yerleşimcilerle beraber daha da işgal etmişler, hem de zulüm ve ambargolarını üst düzeyde tutmuşlardır..

  2005 yılına gelinceye kadar işgalci israilliler, askeri ve siyasi üstünlüklerini koruyabilmişlerdir.. israil’in gerileme dönemine gelince.

  1- 2005 yılında güney lübnan’a hizbullah’a karşı israil güçleri büyük bir askeri harekât yapmışlar ve yarım asırlık devlet tarihlerinde “ilk askeri yenilgilerini” almışlardır.

  2- 2009 yılında davos’taki uluslararası toplantıda, t. erdoğan’ın “one minute” şeklinde sloganlaşan çıkışıyla “ilk uluslararası siyasi yenilgilerini” almışlar ve dünya siyasilerine ve stk’larına da, israil’in eleştirilebilirliği konusunda “ilk cesareti” t.erdoğan’ın açtığı kapıyla tadabilmişlerdir.

  3- uluslararası gazze yardım gemisine 31 mayıs 2010 tarihinde saldırmaları ve beraberinde silahsız ve insancıl insanları şehit etmelerini ele aldığımızda.
  ilgi gemide 33 ülke halkının olması (türev bir bm gücü), saldırılarını uluslararası karasularında yapmaları, israil’e karşı, israil’in ” hiç tahmin edemediği” bir infiali uyandırmıştır.
  ve artık davos’tan sonra “dünya halkları da” israil’in işgallerine, cinayetlerine karşı duruyorlar..
  endonezya’dan-malezya’ya, iran’dan-suriye’ye, tunus’tan-cezayir’e, almanya-ispanya-yunanistan-italya-ingiltere-isveç’e, venezuellla-şili-meksiya-abd’ye kadar 40′ı aşkın ülkede israil, “dünya halklarınca” ciddi-çok katılımlı protestolara uğramıştır..

  4- yani artık hem “israil askeri olarak yenilemez” ikonu, hem “israil siyasi alanda yenilemez” ikonu, hem de “israil ambargoları delinemez” ikonu “dünya halklarınca” yıkılmıştır..

  5- bu durumda/konumda yapılması gereken şey, uluslararası ortak seslerin, siyasi ve ekonomik çıkışların ve yardımların parametrik olarak, filistin halkı için harekete geçirilme işlemlerine “devam edilmesi” realitesi olacaktır…

ssssssssssssssssssssssssssssssssss