Muz Orta

Posted in İllüstrasyon.

2 Responses to “Muz Orta”

 1. siyah Says:

  kim demiş “yerli futbolcularımız muz orta yapmayı bilmiyolar!” diye?!.al işte, aslan gibi bi “muz orta”!.
  artık, ülkemin o; en sevimli(!), en sempatik(!), en futbol + magazin yorumcusu(!), o; en tuzu kuru kahkahasını en muz orta atabilen tek abimciği; hincal abimciğimizin kulakları çınlar heralde!.

 2. kapkarakalem Says:

  Fazlasıyla ciddiye alınmış olan bir halı saha maçında, yazı tura atışlarında dahi bir yolunu bularak şike yapma peşinde olan, rüzgarı arkasına alan kaleyi seçen takımının oyuncularının kostümlerini değiştirmek için hepbirarada bulundukları soyunma odasına, sahaya çıkmazdan evvel topçuları motive etmek amaçlıymış gibi görünerek giren, elleri manikürlü meczup görünümlü bir adamın homurdanarak kimseciklerin anlamadığı birtakım sözler sarfetmesinin ardından, tüm gizemli haliyle cebinden çıkardığı bir ispirtolu kalem vasıtasıyla, beyaz fayansların üzerine net bir biçimde çizerek, topçulara verdiği taktiğin bir ürünü olan, ve uzatmalarda atılan ”bu son dakka golü”. Halı sahada oynanan futbol için kullanılan ama hayata da uyarlanabilen futbol jargonunda klişeleşmiş ve ağızlara pelesenk sözlerden biri haline gelmiş ”iyi orta gol getirir” sözünü getirdi aklıma. Hem futbolda hem hayatta gol atmak için iyi pozisyon almak, zafere motive olarak sürekli tetikte olmak, rakipten önce davranmak gerekir yoksa iyi orta gelse bile rakibiniz sizden önce müdahale edip topu kornere atacaktır.
  Televizyonlarda her haftasonu izlediğimiz futbol maçlarında spikerlerin sıklıkla kullandıkları bu klişe, futbolla pek bir alakası olmayan ve bu sözleri ilk defa duyan insana, bu sözü ilk söyleyen kişinin Atatürk olduğunu düşündürüyor.

  Hayal etsenize bir, elde kalan yumurtalı sandviçleri satarak günü kurtarmanın vereceği gönül rahatlığıyla eve dönmek için Vefa spor klübünün ait komplekse giren Ürgüplü Rıza abi Klüp yöneticilerinin bulunduğu binanın girişinde koca bir çerçeve ve içinde altın varaklarla şu cümlenin yazılı olduğunu görür ve ardından mırıldanır…

  ”iyi orta gol getirir”

  mustafa kemal atatürk

ssssssssssssssssssssssssssssssssss